ingilizce

İngilizce Öğrenmek

İngilizce’den nefret ediyorum!!!

Yabancı dil öğrenme içinde bulunduğumuz çağda bir merak değil zorunluluk haline geldi. Hızla globalleşmeye devam eden yeni dünya düzeninin dışında kalmak istemiyorsanız en az bir, mümkünse daha fazla yabancı dil öğrenmenizde yarar var. Belki üniversiteye yeni başladınız ve yabancı dil konusunda daha önceden çok eğitim görmediniz. Temeliniz zayıf ve öğrenme süreci sizi zorluyor; merak etmeyin bu son derece normal. Bir süreç içerisindesiniz ve bu süreçte dil eğitimine nefretle yaklaşmamaya gayret edin. Aksine, tam zamanlı dil eğitimi büyük bir fırsat olacaktır sizin için.  Dilerseniz pratikte yabancı dil öğrenmiş olmanın birkaç avantajına göz atalım:

1-      İş hayatı: Şu an üniversitedesiniz ve çoğunuz üniversiteyi akademik bir alan olarak değil, iş hayatına bir geçiş olarak görüyorsunuz. Belki şu an bulunduğunuz zaman diliminde iş hayatını düşünmek gündeminizde bile değil. Ancak geleceğinizin bu kaçınılmaz parçası hakkında biraz düşünmeniz, planlamanız sizin için iyi olabilir. Bu planlarınız arasında yabancı bir dil öğrenme olmalı. Çalışmayı düşündüğünüz kurumların büyük bir çoğunluğu yurtdışı ile iş yapmakta. Bunun anlamı İngilizce (çoğunlukla) yazışmalar, yabancı yönetici ve çalışanlarla iş toplantıları, yemekler ve organizasyonlar. Bu noktada dil bilmiyorsanız iş hayatınızda çıkabilecek olası fırsatları (terfi, yöneticilik vs.) kaçırmanız oldukça olası.

2-      Bilgi edinme: Yabancı dil bilmiyorsanız şu an ağırlıklı olarak yerel kaynaklardan bilgi topluyorsunuzdur. Burada bahsi geçen bilgiyi sadece akademik olarak değerlendirmeyin. Dünyadaki gelişmelerle ilgili bilgiler, haberler, hobilerinizle ilgili bilgiler, kültür ve sanat ile ilgili gelişmeler elbet bu konu başlığına dahil edilebilir. Yerel kaynaklar hem nicelik hem de nitelik açısından her zaman tatmin edici olmayacaktır. Yabancı bir lisan bilmek, bilgi elde etmek istediğiniz konuda size yepyeni ve nitelik açısından tatmin edici kaynaklara erişim sağlayacaktır.

3-      Sosyalleşme: Çoğunuz Dünya’nın farklı ülkelerini görmek, gezmek istiyorsunuz. Yabancı dil bilmeden de başka ülkelere gidebilir, gezebilirsiniz. Ancak, gideceğiniz ülkede insanlarla tanışabilmek ve konuşabilmek, yaşayacağınız deneyimi çok daha ilginç hale getirecektir. Böyle bir durumda sadece bir ülke gezmiş değil, aynı zamanda o ülkenin insanlarının düşünce tarzlarını, kültürlerini ve yaşantılarını tanıma fırsatınız olacaktır. Farklı kültür tanımak, kendi kültürünüzü de daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır.

Bu avantajların haricinde mutlaka başka faydalar da mevcuttur. Çoğunuz için bunlar yeni bilgi olmayabilir ancak yukarda belirtilenler çoğunlukla da göründüğünden daha önemlidir. Önceden de belirtildiği gibi, özellikle iş dünyasında olası iyi fırsatları değerlendirmek istediğinizi düşünüyorsanız kendinizi bir yabancı dilde geliştirmelisiniz. Dil öğrenmeyi bu açıdan kendinize iyi bir yatırım olarak algılamanız sizin için faydalı olacaktır. Peki dil öğrenmek kolay mı? Bu sorunun yanıtı bireylerarası değişkenlik gösterecektir. Bu yazıya denk geldiyseniz, zorlananlardan olma olasılığınız daha yüksek. Peki, o halde sıkça yaşanan zorluklara bir göz atalım:

·         Kelime ezberlemekte güçlük çekiyorum.

-          Kelime bilgisi bir lisanın temel taşıdır. Kelime ezberleme sürecinde özellikle eğitiminizin başlarında zorluk çekmeniz normaldir. Kelime çalışmaya günün belirli bir saatinde yüklenmektense gün içerisinde 15-20 dakikalık sık periyodlarla çalışmanız sizin için daha faydalı olabilir. Öğrendiğiniz kelimeyi internet üzerinden aratmak karşınıza o kelimenin geçtiği birçok içerik sunacaktır. İçerik üzerinden kelimeyi görmek, kafanıza o kelimenin daha fazla bağlantı kurmasını sağlayacaktır. Bunun haricinde ortak kelime kök ve eklerini öğrenmek de işinizi kolaylaştıracaktır. Evet, zorlayıcı bir süreç ancak sabırlı olun, öğrendiğiniz her yeni kelime, toplam öğrenmeniz gereken kelime sayısını azaltacak ve işinizi kolaylaştıracaktır.

·         Temelim zayıf o yüzden her şey bana çok zor geliyor.

-          Karşınızda hiç bilmediğiniz büyük bir konu var. Her yeni bilgi zihninizi zorluyor. Kimi zaman ümitsizliğe kapılıyorsunuz. Kendinize zaman ve şans tanımaya çalışın. Dil öğrenme sürecinin özellikle başlangıcı herkes için zordur. Eğer ümitsiz hissediyorsanız bu, öğrenme sürecinin oldukça dik olan yokuşunu henüz çıkmaya çalıştığınız içindir. Endişe etmeyin, bilginizi arttırdıkça yolunuz rahatlayacaktır.

·         Dersler İngilizce işleniyor hiçbir şey anlayamıyorum.

-          Dil eğitiminde derslerin yabancı dil işlenmesi olağan ve olması gerekendir. Zihnimiz sadece bilinçli öğrenmez. Hatta bilinçdışı öğrendiğimiz bilgiler aklımıza çoğunlukla daha iyi kazınmaktadır. Tekrardan bu size başlarda zor gelebilir ama gayret ve sabır göstermeye çalışın. Zorluk her zaman aynı derecede seyretmeyecektir.

·         Nasıl çalışmam gerektiğini bilmiyorum.

-          Elinizde bir sürü kaynak, önünüzde bir sürü konu var. Ancak hepinizin de zorlandığı noktalar birazcık farklı belki de. Bu konuda destek almak için öğretmenlerinize danışmanız iyi olacaktır. Bunun haricinde internet de elinizin altında. Medya kaynaklarından yararlanabilirsiniz.

·         Okulu bırakıp kursa gidersem daha iyi verim alırım.

-          Öncelikle dışarıda bulabileceğiniz kursların çoğundan tam zamanlı yoğunlaştırılmış programlar bulmanız hemen hemen imkansız. Bulsanız bile maddi olarak kendinize haricen bir yük katmış olacaksınız. Bunların da ötesinde, dışarıda verilen dil eğitimlerinin kalitesi çoğunlukla şüphelidir. İngilizce eğitim kurslarının pratikte amacı sizlere akademik ölçüde dil öğretmek değil, size basit bir seviyede eğitim vermektir. Böyle bir tercih yapmak istiyor olmanız büyük ihtimalle yukarıda belirtilen veya farklı bir sebepten ötürü hissettiğiniz kaygıdır.

·         Benim dil öğrenmeye yeteneğim yok.

-          Kendinizi kandırıyorsunuz. Dil öğrenmek yetenekten ziyade merak meselesidir; en olası ihtimalle merakınız eksiktir. Merakınız yoksa, meraklı bir insana kıyasla öğrenme süreciniz uzayabilir, ancak nihayetinde yine de öğrenmiş olursunuz.

Yukarıdaki maddeler elbette bütün sorunlarınızı kapsamamaktadır. Ancak dil öğrenmeyle ilgili temel probleminiz esasında zaman ve sabırla ilgilidir. Bu süreç içerisinde kendinize şans tanıyın, bir an önce sonuca ulaşmaya çalışmayın. Düzenli olarak kendinizi öğrendiğiniz dile maruz bırakın. Okuduğunuz kaynakları, kullandığınız herhangi bir medya kanalını olabildiğince öğrenmekte olduğunuz dile çevirin. Okul müfredatının haricinde seviyenize göre kitaplar alıp okuyabilirsiniz. Kendinizi yabancı dile ne kadar maruz bırakırsanız, öğrenme sürecini o kadar hızlı ve etkili geçirirsiniz. Son olarak da, zorlandığınız konular sizde stres yaratsa da kaçınmamaya çalışın zira kaçmak stresinizi arttıracaktır.